baner sieradz

Eurowybory. Kandydaci Twojego Ruchu

krzysztof makowskiEwa Wójciak, dyrektorka Teatru Ósmego Dnia z Poznania, która wsławiła się kontrowersyjną wypowiedzią dotyczącą wyboru papieża Franciszka, będzie liderką listy Twojego Ruchu w województwie łódzkim w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego

Wprawdzie oficjalna prezentacja kandydatów ma nastąpić w najbliższą sobotę (1 marca), gdy do Łodzi przyjedzie Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu, ale już dzisiaj prezentujemy nazwiska osób, które powalczą o mandat europosła. Listę otwiera Ewa Wójciak, działaczka opozycyjna w PRL-u a od wielu lat dyrektorka Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu. Liderka, wiosną ubiegłego roku, zasłynęła ze swojej wypowiedzi, którą zamieściła na Facebooku, na wieść o wyborze papieża Franciszka: „No i wybrali ch…, który donosił wojskowym na lewicujących księży”.

Pozycję numer dwa na liście otrzymał Krzysztof Makowski, były wojewoda łódzki z ramienia SLD, a obecnie przewodniczący Twojego Ruchu w Łodzi. Poza działaczami ugrupowania Janusza Palikota, na liście kandydatów do PE znaleźli się także przedstawiciele innych organizacji, m.in. Partii Demokratycznej (Małgorzata Gryniewicz, reżyserka z Łodzi), ugrupowania Ryszarda Kalisza Dom Wszystkich Polska (Michał Krawczyk, prawnik z Łodzi) i Europy Plus (Ewelina Wypych, lekarz weterynarii ze Skierniewic).
Co ciekawe na ostatnim, dziesiątym, miejscu na liście znalazł się Michał Pacholski, poseł TR z Łęczycy, który w Sejmie reprezentuje region sieradzki.

Twój Ruch jest więc kolejną partią, która ujawniła listę kandydatów w wyścigu do Brukseli. Najwcześniej zrobiło to SLD (o kandydatach tej partii można przeczytać tutaj). Pozostałe, z największych partii w Polsce, ze swoimi decyzjami jeszcze się wstrzymują, chociaż w przypadku PO, zbyt wiele tajemnic do odsłonięcia w kwestii majowych wyborów już nie pozostało. O mandat europosła walczyć będą na pewno: Joanna Skrzydlewska, obecna przedstawicielka PO w Brukseli i Jacek Saryusz-Wolski, także poseł do Europarlamentu. Lista osób rekomendowanych na kandydatów do PE liczy w sumie 13 osób. Na liście znaleźli się też: Ryszard Bronisławski, Arkadiusz Gajewski, Krzysztof Malarecki, Paweł Miłkowski, Teresa Pietrzak, Marta Przywara, Anna Rabiega, Dorota Ryl (sieradzanka, wicemarszałek województwa łódzkiego), Jacek Sikora, Jacek Zatorski i Bożena Ziemniewicz.

M.S.

Lista kandydatów Twojeg Ruchu do Parlamentu Europejskiego (województwo łódzkie):

1. Ewa Wójciak,
2. Krzysztof Makowski,
3. Agnieszka Łuczak,
4. Michał Krawczyk,
5. Małgorzata Gryniewicz,
6. Rafał Kozak,
7. Anna Didowicz,
8. Maciej Lewandowski,
9. Ewelina Wypych,
10. Michał Pacholski.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież