Dodano: 2024-03-09

Łysienie bliznowaciejące

Choroba ta jest schorzeniem, które prowadzi do trwałej utraty włosów i uszkodzenia mieszków włosowych. Łysienie bliznowaciejące to wynik procesu zapalnego skóry głowy, który zastępuje zdrową tkankę bliznową, uniemożliwiając wzrost nowych włosów. Stan ten może mieć wiele przyczyn, w tym infekcje, zaburzenia autoimmunologiczne, urazy fizyczne, a także może być skutkiem działań niektórych procedur kosmetycznych i leków.

Objawy mogą różnić się w zależności od konkretnego typu i przyczyny. Pacjenci często doświadczają zaczerwienienia, bólu, swędzenia oraz występowania łuszczących się plam w miejscach utraty włosów. Niekiedy obserwuje się także pojawianie się pęcherzyków lub ropień. W związku z trwałą utratą mieszków włosowych i zastępowaniem ich tkanką bliznowatą, włosy nie odrastają w dotkniętych obszarach, co prowadzi do trwałej utraty włosów.

Diagnoza tego schorzenia wymaga dokładnej oceny dermatologicznej, często z wykorzystaniem biopsji skóry głowy, która pozwala zidentyfikować charakterystyczne cechy histopatologiczne. Leczenie jest skomplikowane i zazwyczaj skupia się na zatrzymaniu procesu zapalnego, łagodzeniu objawów i, w możliwej mierze, na ochronie pozostałych włosów przed dalszym uszkodzeniem. Opcje terapeutyczne mogą obejmować leczenie miejscowe, systemowe leki przeciwzapalne, a w niektórych przypadkach leczenie chirurgiczne, takie jak transplantacja włosów, choć jej efektywność może być ograniczona przez obecność tkanki bliznowatej.


Napisz OpinieBrak komentarzy! Bądź pierwszy/a!

Okoliczne Firmy